מה עושה אדם או מה עושה משפחה שרוצה ליהנות גם מחיים מלאים בקסם, בהפתעות, בחוויות ובטיולים וגם מהלוקסוס והנוחות של הבית? אלו שמעדיפים את חיק הטבע והנופים שלהם עם מטבח צמוד ומיטה מפנקת? הפתרון הוא, כמובן, קרוואן. הקרוואן הוא בית על גלגלים לכל דבר ועניין וככל שמשקיעים יותר כך מקבלים תחושה יותר ביתית, אפילו באמצע מסע במדבריות אוסטרליה, נסיעה מחוף לחוף בארה”ב או עצירת לילה באחד מחופי ישראל, ישנם אף כאלו שהחליפו את מגורי הקבע שלהם במגורים בקרוואן והם משוחררים וחופשיים מכל מגבלת מקום, זמן ומרחב. במאמר קצר זה נסביר כיצד לפעול נכון בתפעול הקרוואן ואיך להימנע מבעיות וכשלים שימנעו מכם את החוויה האולטימטיבית הזו של מסע בקרוואן לנופש ולטיולים בארץ ובעולם ואולי יעוררו בכם את החשק לשכור או לקנות קרוואן ולצאת לטייל.

 

תפעול תשתיות

 

כאמור, קרוואן הוא בית נייד וככזה מותקנות בו מערכות חשמל, מים, גז וביוב. בדיוק כמו בבית, גם בקרוואן אסור להקל ראש בתחזוקת התשתיות ובטיפול בהן וישנה סכנה גדולה של התלקחות אש או פיצוץ צנרת המים בתחזוקה לקויה או ניסיון לתקן באופן עצמאי ולא מקצועי. החשמל בקרוואנים מועבר באמצעות סוללות, לרוב שתיים, המשמשות לנסיעה ולתפעול מכשירי החשמל. כאשר יוצאים לדרך חשוב לדעת מהי שיטת החשמל הנהוגה במסלול שנבחר, כך לדוגמא, מכשיר חשמלי בישראל דורש 220 וולט ואילו בארה”ב וקנדה רק 110 וולט, כך שלא כל מכשיר חשמלי יעבוד, בהכרח, במדינה בה אתם נמצאים. הצטיידות במתאמים שונים היא הכרחית ונדרשת. כאשר משכירים קרוואן חשוב לדאוג כי מסופק לכם גם ממיר חשמל וכבל חשמל.

 

מבחינת מערכת המים בקרוואן, ישנם שלושה מכלים עיקריים שהם:

מכל מים “לבנים” – מים נקיים המשמשים לתצרוכת היומית (לא לשתייה)

מכל מים “אפורים” – מים הנאגרים לאחר השימוש במקלחת ובכיור

מכל מים “שחורים” – מים הנאגרים מהשירותים

 

כאשר מתחברים בקמפינג לברז מים באמצעות צינור מים פשוט, יש זרימה ישירה של מים לכיור ולמקלחת. אם הקרוואן אינו מחובר לברז חיצוני, מה שנקרא “חנייה יבשה”- מופעלת משאבת מים חשמלית הפועלת על 12 וולט וגורמת להפעלת לחץ מים בצינורות המזרים את המים לאן שצריך. במקרה של “חנייה יבשה” חשוב לוודא כי מכל המים הלבנים מלא על מנת לא לגרום נזק למערכת המים. את מכלי המים האפורים והשחורים יש לרוקן מדי יום בנקודת ריקון -Dump station – מקום מיוחד בחניון הקמפינג או בתחנות דלק המיועד לריקון מי השופכין.

 

מבחינת מערכת הגז, לרוב מדובר על 2 מכלים בקרוואנים מושכרים שאותם ניתן למלא בתחנות ההשכרה, באתרי הקמפינג או בתחנות דלק. גז הוא חומר מתלקח ומסוכן ולכן חשוב לנקוט באמצעי זהירות בכל שימוש במכלים ובשעת תדלוק או נסיעה לוודא כי הם סגורים ולא בשימוש.

 

כללי עשה ואל תעשה

 

בכל מדינה ובכל מתחם קרוואנים יש נהלים, מדיניות וחוקים משלהם לגבי נסיעה או שהות של קרוואנים ומומלץ לדעת אותם היטב לפני ובמהלך כל נסיעה בכדי למנוע בעיות ואי נעימויות עם החוק ואוכפי החוק. במדינות רבות האכיפה היא דרקונית ולא סלחנית והקנסות הם גבוהים ולא נעימים בכלל.

השכרת קרוואנים יכולה להוביל לחוויה הגדולה והמשמעותית ביותר בחייכם ובטח עבור ילדים. תפעול נכון, תחזוקה נכונה והכרת חוקי התנועה והחנייה הם כלים לטיול ולנופש מושלמים.

 

להשכרת קרוואן לטיול ונופש – לחצו כאן